Rodzaje pereł w biżuterii
Perły, podobnie jak złoto, nigdy nie wychodzą z mody. Zmienia się nieco forma ich wykorzystania, jednakże biżuteria z pereł jest klasykiem od dekad. Rozwój technologiczny sprawił, że dzisiaj perły nie są rzadkimi znaleziskami, a ogólnodostępnymi surowcami do tworzenia biżuterii i nie tylko. Jeśli ciekawi Cię, jakie rodzaje pereł znajdziesz wśród akcesoriów i jakie są ich właściwości, zapraszam do lektury.
Perły naturalne
Perły naturalne to wytworzone przez małże i ostrygi mineralne struktury. Powstają one jako reakcja obronna na ziarenko piasku, które dostaje się do wnętrza muszli. W sytuacjach losowych powstają w naturze, jednakże obecnie perły, które znajdują się na rynku, są wytworem hodowli, w których w małżach celowo umieszczane jest ciało obce, aby wytworzyły perłę.
Najbardziej znane są perły o kremowej, białej lub lekko beżowej barwie. Jednakże w zależności od gatunku zwierzęcia, które tworzy perłę i warunków, w jakich się znajduje, mogą mieć inne kolory. Oczywiście warunki hodowli mięczaków są ściśle kontrolowane, aby uzyskać produkty o określonych kształtach, rozmiarach i kolorach. Do barw, w których występują perły naturalne, zaliczymy złoty, srebrny, żółty, szary, różowy, fioletowy, zielony, czarny i niebieski.
Właściwości pereł naturalnych
Perły są dość delikatnymi materiałami. Są wrażliwe na działanie chemikaliów nawet takich jak perfumy, czy lakier do włosów. Dodatkowo łatwo je zarysować, co wynika z ich relatywnie niewielkiej twardości. Do charakterystycznych właściwości pereł należy ich blask, który wynika z procesu tworzenia się perły we wnętrzu małża.
Pielęgnacja biżuterii z perłami naturalnymi
Biżuterię z perłami należy odpowiednio pielęgnować, aby móc cieszyć się jej wyglądem przez wiele lat. Szacuje się, że perły zachowują swój piękny wygląd około 100 lat, jednakże nieodpowiednia pielęgnacja może drastycznie skrócić ten czas. Jako że perły są wrażliwe na różne chemikalia, staraj się ubierać je, dopiero gdy zakończysz przygotowania do wyjścia. Ściągaj je przed kąpielą, sportem, sprzątaniem czy wizytą u fryzjera.
Po każdym noszeniu delikatnie przetrzyj je ściereczką do biżuterii, aby usunąć z powierzchni pereł naturalne olejki, pot i kosmetyki, które przeniosły się z Twojej skóry. Odkładaj perły do miękkich woreczków lub w pudełeczka. W ten sposób unikniesz zarysowania się pereł o inne akcesoria.
Masa perłowa
Masa perłowa to materiał, który otrzymywany jest z wnętrza muszli perłopławów. Jej skład niewiele różni się od pereł naturalnych, a jej właściwości i zasady pielęgnacji są identyczne. Masa perłowa występuje jednak w znacznie węższej gamie kolorów, obejmującej naturalne odcienie bieli i kremu. Jednakże, w procesie jej obrabiania, często jest barwiona tak, aby uzyskać pożądany kolor. Kolejną cechą różniącą ją od pereł jest możliwość tworzenia kaboszonów i koralików z masy perłowej. W związku z tym jej wykorzystanie w biżuterii jest nieco szersze.
Perły syntetyczne
Perły syntetyczne, inaczej sztuczne, to stworzone w laboratorium produkty najczęściej z materiału podobnego do akrylu lub ze szkła. Ich powierzchnia powlekana jest specjalnymi farbami, które do złudzenia przypominają naturalną masę perłową. Wykorzystywane są jako tańsza, mniej szlachetna, ale też bardziej wytrzymała forma pereł. Jako że są to twory sztuczne, perły syntetyczne występują w wielu różnych kształtach i dowolnych kolorach. Znajdziesz je także w rozmiarach znacząco przekraczających te, które można uzyskać naturalnie.
Właściwości i pielęgnacja pereł syntetycznych
Perły syntetyczne są zdecydowanie bardziej wytrzymałe niż naturalne. Ich właściwości są porównywalne z koralikami akrylowymi. Są lekkie, trwałe, odporne na upadki i działanie wody. Możesz bez obaw je zamoczyć, czy nosić bez przerwy. Nie straszne im Twoje kosmetyki i środki czystości. Dlatego też syntetyczne perły to świetne rozwiązanie dla osób aktywnych i tych, które lubią biżuterię, którą nie trzeba się martwić.
Także pielęgnacja syntetycznych pereł jest banalnie prosta. Wystarczy przechowywać je oddzielnie, a wszelkie zabrudzenia myć letnią wodą i mydłem. Mimo tego, że sztuczne perły są twardsze od naturalnych i trudniej je zarysować, warto pamiętać, że metale, kamienie czy szkło z innych akcesoriów mogą naruszyć ich powierzchnię.